POST – ČETIRI GODINE POSLIJE
Prvi javni nastup POSTA bio je u rujnu 2020. s 41 upisanim polaznikom. Sastanci su se održavali u GD Osijek Žito i to u uvjetima COVIDA 19. Polaznici i predavači bili su cijelo vrijeme pod maskama tako da se mnogi, iako su proveli pet mjeseci zajedno, i ne poznaju. Takvo je stanje potrajalo još u nekoliko skupina: maske, razmak, izbjegavanje kontakata, javljanje o bolesti ili izolaciji. Unatoč svemu, zanimanje za POST je postupno raslo.
Zanimanje za POST pokazuju više žene nego muškarci. Od 354 upisana polaznika 265 (74,9 %) bile su žene, a 89 (25,1 %) muškarci. Iako postoji velika razlika u motivaciji za pohađanje programa, nakon upisa nema razlike u motivaciji za njegovo provođenje. Naime, postotak polaznika koji su završili program jednaka je: 68,5 % muškaraca i 70,1 % žena.
Netko duhovit mogao bi obrazložiti razliku motivaciju jednostavnom činjenicom da je muškarcima teže doći do POSTA. Naime, muškarci koji se upisuju u POST znatno su teži od žena. Prosječna težina muškaraca u POSTU je 127,6 kg, a žena 99,4 kg.
Netko duhovit mogao bi obrazložiti razliku motivaciju jednostavnom činjenicom da je muškarcima teže doći do POSTA. Naime, muškarci koji se upisuju u POST znatno su teži od žena. Prosječna težina muškaraca u POSTU je 127,6 kg, a žena 99,4 kg.
Iako su muškarci viši pa dijelom poništavaju razliku u gubljenju kilograma, ta se razlika ipak očituje u većem smanjivanju indeksa tjelesne mase (ITM). Naime, muškarci na početku programa imaju ITM od 39,13 kg/m2 , a potom ga smanje na 35,07 kg/m2, dakle za 4,06 bodova, a žene ulaze s ITM od 35,1 kg/m2, a potom ga smanje na 31,92 kg/m2 dakle za 3,18 bodova čime i jedni i drugi prelaze iz višeg u niži razred debljine značajno smanjujući sve rizike koje pretilost donosi. Ipak, žene su u značajnoj prednosti; nakon POSTA im vrlo malo nedostaje da izađu iz zone pretilosti (pretilost označava ITM od 30,0 – 34,9), dok muškarci unatoč dramatičnom smanjenju ITM ostaju u području debljine drugog stupnja (debljina drugog stupnja je u rasponu ITM od 35,0 – 39,9 kg/m2).
KOLIKO SE MRŠAVI U POSTU?
Jedno od najčešćih pitanja koje polaznici POSTA postavljaju je: Koliko se može smršavjeti u programu?
Odgovor je jednostavan. Koliko se želi. Već smo rekli da u osnovnom programu koji traje pet mjeseci žene i muškarci mršave različito: žene prosječno 12,58 kg, a muškarci 17,81. kg. Igraju li pri tome ikakvu ulogu ostali polaznici koji su s Vama u programu? Drugim riječima hoćete li smršavjeti više ako budete s dobrim, poticajnim društvom ili možda manje ako to društvo nije takvo? Pregled prosječnog mršavljenja po skupinama otkriva značajne razlike. Primjerice, skupina koja je krenula u rujnu 2021. smršavjela je u prosjeku 12,0 kg odnosno 11,8 % početne težine, dok je skupina iz veljače 2022. smršavjela u prosjeku 15,8 kg odnosno 14, 7 % početne težine. Ima li snaga skupine toliki utjecaj?
Raščlanimo li podatke o spolu i prosječnom gubitku kilograma, vidjet ćemo da je u skupini iz rujna 2021. bilo 90,2 % žena i svega 9,8 % muškaraca, dok je u skupini iz veljače 2022. bilo 68,6 % žena i 31,3 % muškaraca. Već smo spomenuli kako muškarci više gube na težini pa je to jedan od ključnih razloga tako velike razlike. Pored toga, i muškarci i žene u skupini iz veljače 2022. smršavjeli u iznad prosjeka: muškarci 19,9 kg (prosjek je 17,81 kg), a žene 13,66 kg (prosjek je 12,58 kg). Jesu li muškarci svojim rezultatima davali poticaj i ženama u svojoj skupini, jesu li se svi skupa međusobno natjecali ili se jednostavno dogodio takav splet okolnosti nećemo znati, no važno je znati kakve su mogućnosti POSTA.
Kada već govorimo o broju izgubljenih kilograma, mnoge zanima koji su rekordi u POSTU.
U osnovnom programu među muškarcima najviše je smršavio Leon (45,8 kg), a među ženama Gorila 26,3 kg. Kako je vidljivo, pet najboljih muških i ženskih rezultata bitno se razlikuju.
Iako muškarci dominiraju u apsolutnom gubitku kilograma u POSTU, u relativnom (%) mršavljenju stanje je drugačije. Naime, tu su žene znatno ravnopravnije nego u apsolutnom gubitku. Primjerice, najveći relativni gubitak težine pripada ženi (Putovanje), a među prvih 10 najboljih relativnih rezultata nalazi jednaki broj žena i muškaraca.
I na kraju, odgovorimo točnije na prvo postavljeno pitanje: Koliko se može smršavjeti u POSTU?
Što znači odgovor Koliko treba? Primjerice, Gricko je što je u osnovnom programu smršavio 40,1 kg nastavio mršavjeti i dalje te nakon 10 mjeseci izgubio ukupno 80,2 kg. Gorila je u osnovnom programu smršavjela 26,3 kg, a potom je izgubila još 13,4 kilograma pa je ukupni gubitak bio 39,7 kg. Tako su oboje smršavjeli upravo koliko im je trebalo kako bi ostvarili svoju zdravu težinu.
ZDRAVA I STASTISTIČKI SAVRŠENA TEŽINA
U POSTU s pretilošću postupamo jednako kao i s bilo kojim drugim medicinskim stanjem – liječimo ju do normalnih vrijednosti, odnosno do vrijednosti koje su u okviru zdravog indeksa tjelesna mase (ITM). Raspon zdrave težine prilično je širok i za osobu od 172 cm kreće se od ITM 18, 5 – 24,9 odnosno od 54,7 kg do 73,7 kg. Dakle raspon zdrave težine za osobu visoku 1,72 cm iznosi čak 18,96 kg.
Istraživanja rizika od bolesti povezanih s pretilošću utvrdilo je da čak i unutar zdravog raspona rizici rastu što smo teži. Najmanje rizika nosi težina ITM oko 22-22,5, a daljnje povećanje ili smanjivanje težine povećava zdravstvene rizike. U POSTU kao Statistički savršenu težinu uzimamo onu koja odgovara ITM 22,5, a u našem slučaju za osobu visoku 1,72 cm to bi bila težina od 66,6 kg.
Iako dostizanje Statistički savršene težine NIJE cilj POSTA, neki ga polaznici, bolje rečeno polaznice, ipak ostvaruju. Do sada je takvu težinu ostvarilo pet žena i ni jedan muškarac. S obzirom da takav doseg nagrađujemo krunom, govorimo da smo u POSTU imali pet kraljica.
Iako dostizanje Statistički savršene težine NIJE cilj POSTA, neki ga polaznici, bolje rečeno polaznice, ipak ostvaruju. Do sada je takvu težinu ostvarilo pet žena i ni jedan muškarac. S obzirom da takav doseg nagrađujemo krunom, govorimo da smo u POSTU imali pet kraljica.
Muškarci su prilično udaljeni od krune i čini se da ćemo još malo pričekati ne bi li u POSTU dobili makar jednog Kralja. Najbolje vrijednosti ITM u muškaraca kreću se na samom rubu ili iznad gornje granice zdrave težine. Najboljih pet muškaraca imali su sljedeći ITM.
No, kako smo rekli na početku teksta, cilj POSTA nije dostizanje Statistički savršene težine, nego dostizanje Zdrave težine. To je ona težina čiji je ITM 24,9 ili manje od toga. Želite li ostvarenje takvog cilja POST će Vam u tome pomoći. S obzirom da u POSTU nema granice do koje možete smršavjeti, ako baš hoćete biti i Kraljica ili Kralj, POST će Vam i u tome pomoći.
POST I DRUGI PROGRAMI MRŠAVLJENJA
Uspoređivati programe mršavljenja prilično je teško. Prije svega stoga što industrija mršavljenja ne želi dati podatke o svom djelovanju jer je riječ o velikom tržištu i velikoj zaradi (i često, velikoj obmani). U SAD je 2020. zarada industrije mršavljenja bila 192,2 milijarde dolara, a predviđa se da će 2028. dosegnuti 282,53 milijarde. Uz to, programi ili postupci mršavljenja različito traju (od nekoliko tjedana do više mjeseci), obuhvaćaju različitu starosnu ili spolnu skupinu (neki samo žene srednje dobi, neki i muškarce i žene, neki samo mlađe žene) uključuju ili isključuju neke skupine (pacijente s dijabetesom, plućnim ili srčanim bolestima, korištenjem lijekova) itd. No, znanstvenici ne bili znanstvenici kada ne bi smislili način kako riješiti postojeće prepreke i ipak usporediti neke od najpoznatijih svjetskih načina mršavljenja. Pet se engleskih fakulteta udružilo i izabralo 300 osoba u dobi od 21 do 60 godina s prekomjernom težinom ili pretilošću (s ITM 27 – 40 kg/m2), isključila osobe čije bolesti mogu utjecati na mršavljenje (osobe s dijabetesom, srčanim bolestima, bolestima jetre, plućnim bolestima, depresijom, bolestima apsorpcije te zlorabljenje alkohola ili droga) rasporedilo u četiri skupine (Atkins, Weigh-Watchers, Slim-Fast, Rosemary Conley) te kontrolnu skupinu i nakon 6 mjeseci usporedila rezultate polaznika koji su završili cijeli program.[1]
Gdje je među njima POST? Pogledajmo na sljedećem prikazu.
[1] Morgan LM, Griffin BA, Millward DJ, DeLooy A, Fox KR, Baic S, Bonham MP, Wallace JM, MacDonald I, Taylor MA, Truby H. Comparison of the effects of four commercially available weight-loss programmes on lipid-based cardiovascular risk factors. Public Health Nutr. 2009 Jun;12(6):799-807. doi: 10.1017/S1368980008003236. Epub 2008 Jul 23. PMID: 18647427.
Je li POST doista toliko bolji? Ne, znatno je bolji od prikazanog. Naime, rezultati svih programa su za 6 mjeseci dok su za POST pet mjeseci. Uz to, POST je otvoren medicinski program koji pomoć pruža svim osobama s pretilošću, neovisno o tome koliki imaju ITM, imaju li i pridruženih bolesti ili tegoba za razliku od istraživanja koji je primao probrane, zdrave pojedince, s ITM 27 – 40 kg/m2. I na kraju, u POSTU sudjeluje 75 % žena i 25 % muškaraca za razliku od istraživanja u kojemu je bilo 30 % muškaraca (sjetimo se da muškarci mršave znatno više od žena).
Kada bi uključili bar jedan od navedenih čimbenika, onaj o većem postotku muškaraca, ta bi razlika unatoč i dalje kraćem trajanju i selekciji zdravih bila još veća. Naime, u POSTU je skupina iz veljače 2022. bila sastavljena od 68,6 % žena i 31,3 % muškaraca, dakle približno kao u provedenom istraživanju. Slika pokazuje novi odnos učinkovitosti POSTA u odnosu na ostale postupke mršavljenja (i dalje ostaje razlika u izboru zdravih pojedinaca i trajanju programa).
Programi mršavljenja mogu se uspoređivati na više načina. Uobičajeno je prema broju izgubljenih kilograma, postotku gubitka početne težine te prema postotku polaznika koji izgube 5 odnosno 10 % početne tjelesne mase. Analize se mogu napraviti u odnosu na sve polaznike koji su sudjelovali u programu, neovisno jesu li odustali ili ne (ITT, Intention to treat analiza) ili samo onih koji su završili program (PP, Per protocol analiza).
U prošloj smo objavi usporedili POST i druge programe prema broju izgubljenih kilograma, a danas ćemo to uraditi prema postotku polaznika koji su smršavjeli bar 10 % svoje početne tjelesne mase.[1] Gdje je među njima POST?
[1] Truby H, Baic S, deLooy A, Fox KR, Livingstone MB, Logan CM, Macdonald IA, Morgan LM, Taylor MA, Millward DJ. Randomised controlled trial of four commercial weight loss programmes in the UK: initial findings from the BBC “diet trials”. BMJ. 2006 Jun 3;332(7553):1309-14. doi: 10.1136/bmj.38833.411204.80. Epub 2006 May 23. Erratum in: BMJ. 2006 Jun 17;332(7555):1418. PMID: 16720619; PMCID: PMC1473108.
Kao i u prošlom prikazu, POST je zapravo znatno bolji no što izgleda, Naime, rezultati svih programa su za šest mjeseci dok su za POST pet mjeseci. Uz to, POST je otvoren medicinski program koji pomoć pruža svim osobama s pretilošću, neovisno o tome imaju li i pridruženih bolesti ili tegoba za razliku od istraživanja koji je primao probrane, zdrave pojedince. I na kraju, u POSTU sudjeluje 75 % žena i 25 % muškaraca za razliku od istraživanja u kojemu je bilo 30 % muškaraca (sjetimo se da muškarci mršave znatno više od žena).